Proces zakupu nieruchomości cz.3

Zakup nieruchomości to proces żmudny, stresujący i kosztowny przede wszystkim dla osoby która nie ma w tej materii żadnego doświadczenia. Niezależnie czy kupujemy nieruchomość inwestycyjne, komercyjnie czy pod kątem realizacji potrzeb mieszkaniowych, warto wiedzieć jak przebiega sprawny proces zakupu.

7) Decyzja kredytowa/umowa kredytowa

To co do zasady najbardziej oczekiwany moment procesu zakupu nieruchomości. Informacja, że bank wyraża zgodę na udzielenie kredytu hipotecznego powoduje, że klient może odetchnąć z ulgą. Większość banków wydaję decyzję kredytową w ciągu 30 dni a wiele niestandardowych przypadków wpływa ,że czas ten dodatkowo się wydłuża, więc nie ma co się dziwić, że zanim poznamy ostateczną decyzję banku można się zestresować, osiwieć itp.

Jeśli decyzję pozytywną wydało kilka banków, wybieramy w którym podpisujemy umowę.  Po tej decyzji umawiamy się na termin podpisania umowy kredytowe. Należy pamiętać, że najpierw umawiamy się na podpisanie umowy kredytowej a dopiero później na podpisanie umowy końcowej – Aktu Notarialnego. Umowa kredytowa jest w tym przypadku dokumentem nadrzędnym, wobec tego zapisy w Akcie Notarialnym będą dostosowane do wymogów umowy kredytowej – m.in. termin wypłaty kredytu, warunki uruchomienia kredytu itp. Nad wszystkim pieczę trzyma doradca finansowy.

Bardzo często bywa tak, że zanim dojdzie do podpisania umowy kredytowej bank przedstawia nam tak zwane warunki do umowy – czyli rzeczy które muszą zostać spełnione zanim przystąpimy do podpisania umowy. W żadnym wypadku nie należy się obawiać warunków do umowy. Jest to coś powszechnego i naturalnego dla banków jak kwestia ustalania warunków cenowych indywidualnie do klienta.

8)Akt Notarialny / Umowa Końcowa

Ulga i radość to są emocje towarzyszące umowie końcowej. Kiedy umowa kredytowa została już podpisana w banku, udajemy się z nią do notariusza na podpisanie umowy końcowej. Istotne jest aby nie zapomnieć o umowie ponieważ notariusz bez tego dokumentu nie będzie mógł sporządzić aktu. Są w niej wymienione m.in. warunki do uruchomienia kredytu, termin w jakim kredyt się wypłaci itp. Nie mniej jednak po sporządzeniu i zapoznaniu się z aktem notarialnym/umową końcową pozostaje nam już tylko podpisanie. W chwili podpisania tego dokumentu stajemy się właścicielem nieruchomości, nawet jeśli kredyt nie został jeszcze wypłacony (wypłata środków w przypadku rynku wtórnego następuje po akcie notarialny, a na rynku pierwotnym przed aktem pod warunkiem ,że jest to realizowane w ramach ustawy deweloperskiej).

9) Warunki do uruchomienia kredytu

Chciałbym napisać ,że to już wszystko ale… to nie wszystko. Po podpisaniu umowy kredytowej i aktu notarialnego zostają do spełnienia jeszcze tak zwane warunki do uruchomienia kredytu. Co dokładnie trzeba spełnić jest wyraźnie zapisane w umowie kredytowej. Dla przykładu może to być: Zawarcie umowy ubezpieczenia nieruchomości, złożenie wniosku o dokonanie wpisu banku w KW, zawarcie umowy ubezpieczenia na życie, potwierdzenie zamknięcia niektórych zobowiązań itp. Ważne jest to aby pamiętać ,że warunki do uruchomienia kredytu występują prawie zawsze.

Po spełnieniu warunków do uruchomienia kredytu w przeciągu kilku dni następuje wypłata kredytu.

10) Warunku po uruchomieniu kredytu

W niektórych przypadkach po uruchomieniu kredytu bank zastrzega sobie konieczność spełnienia określonych warunków. Doradca finansowy który prowadzi państwa przeprowadzi we wszystkich formalnościach od początku do końca za rękę więc nie należy obawiać się tych wszystkich formalności. Nie warto jednak rzucać się na kwestię „załatwiania” kredytu samodzielnie bo jak widać jest kilka rzeczy które można najzwyczajniej przeoczyć.

Najczęstszym warunkiem po uruchomieniu kredytu jest. m.in. dostarczenie potwierdzenia uprawomocnienia się wpisu banku w KW.