Błędy które kosztują – MDM

Ustawa o dopłatach w ramach programu MDM zawiera listę warunków które powodują, że możliwy jest zwrot dopłaty w ramach uzyskanego dofinansowania.

Jedną z przyczyn która może wpłynąć na konieczność zwrotu całości lub części środków jest wynajęcie lub oddanie w użytkowanie osobom innym niż właściciel zakupionej nieruchomości w czasie krótszym niż 5 lat od daty zakupu nieruchomości.

Mało osób jednak wie, że zanim dojdzie do uzyskania dopłaty można na własne życzenie zaprzepaścić szansę jego otrzymania. Poniżej prezentuję interpretację i dodatkowe wyjaśnienia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dotyczące finansowania w ramach MDM nieruchomości na rynku wtórnym:

Ustawa o MdM określa sytuacje, w których istnieje konieczność zwrotu finansowego wsparcia. Jedną z takich sytuacji jest użyczenie mieszkania lub domu w ciągu 5 lat od daty przeniesienia własności. W ocenie Ministerstwa dotyczy to również przypadku, w którym data przekazania mieszkania/domu jest późniejsza niż data przeniesienia własności.

Klienci którzy nabywają nieruchomość na rynku wtórnym, muszą wiedzieć, że w akcie notarialnym nie mogą znaleźć się zapisy dotyczące oddania (przekazania) nieruchomości w terminie przekraczającym 30 dni licząc od dnia przeniesienia własności. 

Innymi słowy, jeśli dzisiaj został podpisany akt notarialny, ustawodawca dopuszcza możliwość, że nieruchomość zostanie przekazana kupującemu w terminie innym niż data przeniesienia własności (Akt Notarialny) ale termin ten ie może przekraczać 30 dni licząc od dnia podpisania Aktu.

Ważną rzeczą jest to aby pamiętać, że w tym czasie (30 dni) nieruchomość nie może być ani wynajmowana, ani bezpłatnie użytkowana przez inne osoby niż nowy właściciel nieruchomości. Czyli można przekazać klucze i nieruchomość w późniejszym terminie, ale w międzyczasie nie wolno z tej nieruchomości korzystać.

Jeśli kupujący (bo na nim ciąży obowiązek pilnowania powyższych kryteriów) nie zastosuje się do powyższych wytycznych Bank Gospodarstwa Krajowego cofnie dotację/dopłatę i resztę ceny trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Konieczne będzie także dokonanie aneksu do Aktu Notarialnego.